Loading

CAĞ KEBABI TARİHÇESİ

Cağ Kebabı Nedir? Nasıl Yapılır?

Kırmızı ette 17 yıllık tecrübemizi Dadaş Et Izgara Çağ Kebabı & Steakhouse ile taçlandırdık. Dadaş diyarı Erzurum’dan bütün dünyaya yayılan muhteşem lezzetin adı Cağ kebabıdır. Eğer siz hala bu lezzetten haberdar değilseniz yemek adına büyük bir eksikliğiniz var demektir. Cağ kebabını diğer kebap ve dönerlerden ayıran en büyük özelliği sadece lezzeti değil sunum şekli ile de gözümüze hitap etmesi. İşte sizler için biz de kendinizi Erzurum’da hissedecek ortamı ve lezzeti sunan Cağ kebabı mekanımızı hizmetinize açtık..

Cağ kebabı oğlak veya kuzu etinden yapılan bir çeşit kebaptır. Geleneksel olarak Erzurum’un Oltu ilçesinde yapılan cağ kebabı, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şişe geçirilip odun ateşi üzerinde pişirilmesiyle hazırlanır. Cağ (veya bico) adı verilen şişler kullanılarak servis yapıldığından bu adı almıştır. Günümüzde Türkiye’nin birçok yerinde yapılıp tüketilmektedir.

Hazırlanan parça etler, bu malzemeye eklenen soğan, reyhan, tuz ve karabiber gibi baharatlar ile birlikte iyice yoğrulur. Daha lezzetli olması istenirse hazırlanan et 24 saat serin ortamda veya buzdolabında dinlendirilir ve bu süre sonunda cağ kebabı pişirilmeye başlanabilir. Et yatık biçimde odun ateşinin kızgın közüne 10–15 cm yüksekte pişirilir ve döner bıçağı ile birer porsiyon kesilip cağ/bico üzerinde ızgaraya konulur. Burada biraz daha pişirilir.

Kebap, yanında soğan, domates ve sivri biber ve tandır ekmeği veya lavaş ile birlikte servis edilir.

Oltu ve çevre ilçeler Olur, Tortum ve Yusufeli yörelerinde “bico” olarak da adlandırılmaktadır.